ОКУПАЦІЯ КРИМУ НЕ ЗВІЛЬНЯЄ ВІД ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА КРЕДИТОМ
Верховним Судом України розглянуто справу № 3-216гс15 за позовом кримського підприємства до банку щодо звільнення від відповідальності (штрафів, пені, повернення суми кредиту) у повному обсязі за порушення умов договору про надання відкличної відновлювальної кредитної лінії на термін з 1 квітня 2014 року до моменту закінчення окупації АР Крим.
2015-07-03Суд першої інстанції позов задовольнив; вищі суди рішення скасували, зазначивши, що окупація території АР Крим Російською Федерацією та пов'язана з цим неможливість позивача здійснювати господарську діяльність не перебувають у причинному зв'язку з неповерненням грошей за кредитним договором, а збитки позивача внаслідок ситуації, що склалася в Криму, не мають ознак надзвичайності або невідворотності для виконання обов'язку за кредитним договором.
ВСУ погодився з такою позицією, додавши, що позивач не надав доказів вжиття всіх залежних від нього заходів з належного виконання зобов'язання та неможливості запобігти збитку. Також суд послався на частину 2 ст. 218 ЦК, яка не допускає віднесення до категорії непереборної сили порушення зобов'язань контрагентами боржника.
Позивач заявляв, що окупаційна влада Криму вимагає перереєстрації підприємства та отримання інших дозвільних документів відповідно до російського законодавства, що унеможливлює провадження ним діяльності з випуску винної продукції, яка є основним видом господарської діяльності і джерелом надходження коштів, з яких сплачувалися відсотки за кредитом, а тому ці обставини є форс-мажорними, їх не можна було передбачити при укладенні кредитного договору.